Vijftien jaar geleden gaf een routine-evaluatie met een bestuurder ons het eerste zetje.
We werkten met een bestuurder wiens 360 graden evaluatie hem karakteriseerde als een 'elementaire natuurkracht', zoals een collega het noemde. Toch was zijn effectiviteit als leider niet optimaal. Kijk, begonnen we, u bent duidelijk een kracht om rekening mee te houden. Vervolgens gingen we een stap verder: Het probleem is dat u soms te krachtig bent. Dat was het moment. Zo hadden we nog nooit onder woorden gebracht of ons gerealiseerd dat we erkenden dat te veel kracht een zwakte kan worden. Het drong tot ons door dat iets te veel doen net zo goed een probleem is als iets te weinig doen.
In ons advieswerk benadrukken wij steeds meer en vaker dat leiders zich bewust moeten worden van het gevaar van overdrijven op je sterke punten en bieden we ontwikkelingsmateriaal aan om dat gevaar te beteugelen. We hebben ons denkwerk in de praktijk gebracht in de vorm van een toetsingstool de Leadership Versatility Index en een coworker-feedback-vragenlijst, die we speciaal hebben ontwikkeld om een teveel aan kracht te kunnen beoordelen.
Aldus Robert E. Kaplan en Robert B. Kaiser in hun boek "Vrees je sterke punten" over de weg naar veelzijdig leiderschap. Om een bijna complete leider te worden heb je drie dingen nodig: jezelf accepteren, jezelf testen, en jezelf in evenwicht brengen.